دندان عقل

دندان های عقل، آخرین دندان هایی هستند که بین سنین 25-17 سالگی در حفره دهان می رویند. خلفی ترین دندان ها در دو فک بالا و پایین هستند. دندان های عقلی که به صورت صحیح روییده باشند مشکلی برای افراد ایجاد نمی کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چه وقت دندان عقل موجب بروز مشکل می شود؟

 

1-     دندان های عقل اگر نیمه رویش یافته باشند، به این صورت که قسمتی از لثه بر روی دندان وجود داشته باشد (اپرکولوم) موجب به دام افتادن مواد غذایی در زیر این قسمت از بافت لثه و عفونت می شوند.

2-     هم چنین  اگر جهت رویش آن ها صحیح نباشد مشکل ایجاد می شود ( پوسیدگی دندان مجاور، تحلیل ریشه دندان مجاور ، نهفتگی،...).

3-     اگر فک شما به اندازه کافی فضا برای دندان عقل نداشته باشد این دندان ها نهفته باقی می مانند و شانس ایجاد کیست های دندانی در اطراف دندان نهفته بیشتر است.

4-     حفظ بهداشت دندان عقل به خاطر دسترسی ، دشوار است در نتیحه ریسک ایجاد پوسیدگی و بیماری لثه در این دندان و بین دندان عقل و دندان مجاورش بیشتر است.

 

 

 نشانه ها

دندان های عقل معمولا سمپتومی ندارند . نشانه هایی که باعث می شوند دندان های عقل نیاز به کشیدن پیدا کنند:

 

1-     درد یا سختی فک در اطراف دندان نهفته

2-     درد و آزردگی ناشی از دندان نهفته که از زاویه فک تا گونه، لب، زبان و قسمت بالا و پایین دهان کشیده می شود.

3-     تورم  عفونی در بافت لثه ای که بر روی دندان نیمه رویش یافته وجود دارد.

4-     پوسیدگی و بیماری های لثه در صورت عدم  رویش کافی به منظور حفظ بهداشت این دندان و دندان های مجاور.

 

این مشکلات چگونه تشخیص داده می شوند؟


دندانپزشک شما با معاینه دهان شما به دنبال نشانه های رویش دندان عقل می گردد. با استفاده از رادیوگرافی مشخص می شود که دندان عقل شما باعث مشکل شده است یا در آینده مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

 

درمان

 شایع ترین راه درمان کشیدن دندان های عقل است. متخصصان جراحی دهان معتقدند که کشیدن دندان عقل در سنین جوانی راحت تر است(معمولا در سنین 20 سالگی)، به خاطر این که ریشه دندان عقل و استخوان این قسمت کامل نشده است. بعد از سنین 20 سالگی استخوان سخت تر می شود و عموما ترمیم بافت کند تر انجام می گیرد.

 

مترجم: بارون

منبع:‌www.msn.com 

 

/ 3 نظر / 65 بازدید
عسل

سلااااااااااااااااااااااااااااااام!ارمغان از این حالو حوصله ها نداره!دیدم وبلاگش داره خاک میخوره گفتم دستی به سر و روش بکشم!راستی...من هنوز بی "عقلم"!!!

زهرا

مرسي اطلاعات عالي دستم اومد.