آیا بین از دست دادن مو وعفونت دندان رابطه ای وجود دارد؟

اگر شما یکی از میلیون افرادی هستید که از از دست دادن موهایتان رنج می برید،  شاید بیش از آنکه به سلامتی دیگر قسمت های بدنتان توجه کنید بر روی کم پشتی موهایتان تمرکز کرده اید. تحقیقات علمی متعدد رابطه ی سلامت عمومی و از دست دادن مو را نشان داده اند. مطالعات جدید برای پرده برداشتن از رابطه ی از دست دادن تکه تکه ای مو و عفونت های دندانی در حال انجام است.

 از دست دادن مو وعفونت دندان:

آلوپسی( طاسی)، بیماری از دست دادن مو که هر دو جنس مونث و مذکر را درگیر می کند، با به وجود آمدن تکه هایی بی مو روی پوست سر مشخص می شود. اگرچه علت دقیق این بیماری هنوز ناشناخته است، پژوهشگران معتقدند که این مشکل به سیستم ایمنی بدن  مربوط است. وقتی عفونتی در بدن ایجاد می شود، محصولات ناشی از گلبول های سفید افزایش می یباد. پژوهشگران علم پزشکی معتقدند که آلوپسی زمانی ایجاد می شود که گلبول های سفید اشتباهاً به فولیکول های مو حمله کنند و آن ها را از نقطه ای ضعیف کنند که مو دیگر قادر به رشد نباشد.

 

به دنبال رابطه ی گلبول های سفید، عفونت و آلوپسی، محققان در مورد اثرات عفونت دندان و افزایش گلبول های سفید با فقدان ناگهانی مو  در حال تحقیق هستند.وقتی دندانی عفونی می شود، گلبول های سفید در منطقه ی عفونت افزایش می یابند. در حالی که اغلب این سلول ها به از بین بردن عفونت مشغولند، بعضی از این ها  به سلول های اطراف مهاجرت می کنند مانند همان هایی که در فولیکول های مو یافت شد. وقتی این مهاجرت انجام می شود، سلول ها در منطقه آسیب می بینند و رشد مو مختل می شود. آلوپسی همراه با عفونت دندان اغلب مناطق نزدیک به عفونت را درگیر می کند. برای مثال، اگر دندان آسیای بالا عفونی شود، ممکن است ریزش موی ناگهانی در طول خط موی شقیقه در همان سمت دندان عفونی ظاهر شود.با این وجود این مسأله همیشه رخ نمی دهد. ریزش موی ناشی از عفونت های دندان در ریش، لب بالا، ابرو یا نواحی از گردن هم دیده می شود. از دست دادن مو در بخش های پایینی پوست سر نیز به عفونت های دندانی نسبت داده شده است.

 با ترتیب دادن یک وقت ملاقات به دندانپزشک به جلوگیری از فقدان موهایتان  کمک کنید:

اخبار خوب راجع به آلوپسی های مربوط به عفونت دندان این است که معمولاً قابل درمان و برگشت پذیرند. بسیاری از دندانپزشکان برای یافتن ریزش موی ناگهانی و تکه تکه در بیمارانی که سابقه ی عفونت دندانی دارند آموزش می بینند.و، اگر علائم عفونت و از دست دادن مو در مراحل اولیه کشف شدند به راحتی قابل درمانند. در بسیاری از نمونه ها به محض درمان عفونت یا کشیده شدن دندان عفونی روند التیام در فولیکول های مو آغاز می شود. باید به خاطر داشت که بهبودی زمان می برد و تکمیل رشد دوباره ی مو در کمتر از 6 ماه قابل رؤیت نیست.

 اگر متوجه از دست دادن ناگهانی و تکه تکه ای موهایتان شدید حتی اگر درد دندان یا مشکل دندانی دیگری ندارید، بهترین کار گرفتن وقت ملاقات از یک دندانپزشک است. اگر محل عفونت را زودتر تطلاع دهید شانس درمان از دست دادن دائمی مو بیش تر است. بنا بر این، اگر تعلل کنید گلبول های سفید خون ممکن است موجب تخریب بیشتر فولیکول ها و فقدان دائمی مو بشوند.

 منبع:

http://www.hairlossexpert.co.uk

 

/ 2 نظر / 440 بازدید
محقق

سلام دوست مهربانم بسیار جالب بود و خیلی خوشم آمد ممنون که به بلاگ من سر زدید و باعث خوشحالیمان شدید از این کارها زیاد کنید و با آمدنتان با عث شوید ما نیز به بلاگ شما بیشتر سر بزنیم با احترام فراوان محقق[گل]