تظاهرات دهانی بیماری ایدز

دهان اولین محلی است که ویروس ایدز علائم تهاجمش را نشان می دهد. بعضی از حالاتی که همراه ایدز هستند بدین شرح است:
 لکوپلاکیای مویی دهان  Hairy Leukoplakia   (OHL)
این ضایه منحصرا مرتبط با ایدز است و علامتی 100% مطمئن است برای اینکه فرد را در شروع مراحل پیشرفته ی بیماری ایدز بدانیم. لکوپلاکیای مویی دهان در حاشیه ی جانبی زبان یا در اطراف زبان ایجاد می شود. ضایعه ای سفید رنگ بدون مرز مشخص که حتی با فشار هم زدوده نمی شود. OHL می تواند در کام، گونه و یا لب ها هم ایجاد می شود اما این نمونه ها نادرند. برآورد می شود  فردی که دچار لکوپلاکیا شده است، 31 ماه بعد از مشاهده ی اولین ضایعه ، تظاهر کامل بیماری ایدز  را در او خواهیم دید. 
سارکوم کاپوسی
سارکوم کاپوسی تومور بدخیمی است که اغلب در کام و لثه ایجاد می شود. یکی از علامت های تشخیصی ایدز است. تقریبا، منحصرا در مردان هم جنس باز رخ می دهد. نسبت وقوع آن در مردان نسبت به زنان 20 به 1 است. این ضایعه معمولا بدون درد است و بعد از مدتی ته رنگی مایل به قهوه ای و یا بنفش در آن ایجاد می شود. در اغلب موارد این نوع سارکوم فقط در دهان ظاهر می گردد. 
کاندیدیازیس دهانی
قارچ کاندیدیا جزء فلور نرمان دهان محسوب می شود. مقاومت از بین رفته و ایمنی کاهش یافته ی بدن در بیماری ایدز موجب تکثیر بیش از اندازه ی این قارچ و ظهور کاندیدیازیس و عفونت قارچی در دهان می شود.این عارضه در 90% بیماران ایدزی دیده شده است. عفونت هم در کام سخت و نرم و هم در زبان ظاهر می گردد. گاهی اوقات در گوشه های لب ایجاد و باعث پوسته پوسته شدن(crust) ناحیه می شود. به ندرت در گونه ها هم مشاهده شده است.
بیماری لثه
طبیعی است که انتظار داشته باشیم هر عاملی که ایمنی میزبان را کاهش دهد بر روی لثه هم تأثیر می گذارد. پس در ایدز نیز چنین انتظاری داریم. هم ژنژیویت( التهاب لثه) و هم پریودنتیت ( التهاب بافت های حمایت کننده ی دندان) از تظاهرات بیماری ایدز هستند. التهاب لثه در یک خط مستقیم ظاهر می شود. التهاب بافت های حمایت کننده ی دندان تنوع گسترده ای دارد. از یک التهاب ساده تا نوع پیچیده ی التهاب که شامل از دست دادن تعدادی دندان است، متغیر است. هر دو نوع التهاب دردناک و تروماتیک هستند.
پیگمانتاسیون دهان( افزایش رنگدانه های دهان)
در بیش تر نمونه های ایدز افزایش رنگدانه های دهان را داریم. نواحی که تحت تأثیر قرار می گیرند لثه ها، زبان و کام هستند. اغلب داروها مثل کتوکونازول و زادوویدین مسئول ایجاد این ضایعه اند. پیگمانتاسیون معمولا رنگ قهوه ای- سیاه دارد.

منبع: http://www.medindia.net


پ.ن: کلمه ای فارسی از جایی کپی نمی کنم.

 

/ 10 نظر / 167 بازدید
سوده

می گم حالا چی شده که اعتصاب نوشتاری کردی و علمی شدی...؟! [نیشخند]

.*رقیه جون*.

///لام خدایا این بی معرفتا وبلاگشونو ویروس ایدزی بده به این دهنه وبلاگشون تا دیگه نتونن آپ کنند![نیشخند]

نیش عقرب

خودتی؟؟؟؟؟؟؟؟[قهقهه] نکن این کارارو به قیافه ت نمی خوره... عوض این کارا پاشو بیا زودتر که من به مامانم گفتم آجیل شیرینی نخرن برا عید که جا داشته باشم واسه سوری که تو می خوای بدی[نیشخند] عیدت مبارک[گل]

kleopatra

سلام چطوری ؟ از وقتی وبلاگم ترکید دیگه نیومدم[نیشخند] وای اینجا چه علمی شده[تایید][دست]

نیش عقرب

کی میای پس؟اونروز گوشیم پیشم نبود...بابا بیا دیگه از گرسنگی مردم[ناراحت]

نسرین

من یک سری حقایق رو باید برای تو روشن کنم[نیشخند] این میتی و عقرب که در ظاهر دوستان تو هستن....در واقع دوستان تو نیستن[نیشخند]یعنی اینکه اونا می خوان تو رو ببرن یه جایی که ساندویچ هاش 300 تومنه[نیشخند]منم که خیرخواه ملتم و به فکر توام....گفتم که بدونی چه موجودات پلیدی دور و برت رو گرفتن[نیشخند]اون پولا رو نگه دار برای من خرج می کنی چون من خیلی بیشتر دوست دارم[قلب][نیشخند]

نیش عقرب

دس شوما درد نکونه آبجی...نخ دندون خدمتتون هس؟؟؟؟؟؟[چشمک]

kleopatra

آدم علائم یه بیماری رو که میخونه همش احساس میکنه اون بیماری رو گرفته[ناراحت][نیشخند]

!

یه سوال فنی ؟ اینایی که میرن دندوناشونو سفید می کنن بهش چی می گن ؟ بعد حالا ضرراش چقدی هست ؟ قیمتشم اگه بدونی که دیگه نوره الا نوره