بارداری و دندان ها

امروز می خوام راجع به یکی از  باورهای  نادرست در مورد دهان و دندان صحبت کنم.

1- سر اولین زایمانم دندونام از بین رفت!!

باور غلطی که خییییلی بیش از حد رایجه!

درسته که  دندان یه بافت سخته، مثل استخوان، اما از لحاظ فیزیولوژیک و ساختاری با هم فرق دارند.

وقتی بدن نیاز به کلسیم داره، بعضی از آنزیم های بدن استخوان رو تجزیه می کنند تا مقداری از نیاز بدن به کلسیم تأمین بشه. اما در مورد دندان این طور نیست. درسته که کلسیم در ساختار دندان وجود داره و نقش مهمی در استحکام دندون ها داره اما این کلسیم در ساختار دندان به صورت معدنی شده و مرده قرار گرفته. پس آنزیمها نمی تونن دندون رو حل کنن تا کلسیم آزاد بشه و نیازبدن به کلسیم رو تأمین کنه.

پس اونایی که فکر می کنن در دوران بارداری به دلیل افزایش نیاز بدن به کلسیم دندون هاشون رو از دست دادن باید کمی در تفکراتشون تجدید نظر کنن!

اما باید به چند نکته اشاره کنم:

1- بعضی ها در دوران بارداری حالت تهوع (morning sickness) دارند و مکررا استفراغ می کنند. همون طور که می دونید، استفراغ حالت اسیدی داره و می تونه مینای دندون رو حل کنه، که به این حالت سایش شیمیایی دندان یا Erosion می گویند.

2- بعضی ها در این دوران ویار شدیدی دارند. میل زیادی به خوردن شیرینیجات، تنقلات و ترشیجات پیدا می کنند. در این حالات، اگر بهداشت دهان به خوبی رعایت بشه ( مسواک زدن صحیح و استفاده از نخ دندان)، مشکلی برای دندون ها ایجاد نمی شه. اما اگر به دلیل بی حالی و افسردگی بهداشت دهان مختل بشه + مصرف بیش از حد مواد ذکر شده دندان پوسیده میشه.

3- در دوران بارداری به دلیل افزایش هورمون های استروژن و پروژسترون مقداری التهاب در لثه ها ایجاد می شه. لثه ها قرمزتر میشن و ممکنه کمی هم تورم پیدا کنن. درد لثه هم گزارش شده. گاهی هم موقع مسواک زدن از لثه ها خون میاد. همین تغییرات ممکنه انگیزه ای باشه برای مسواک نزدن، یا درست مسواک نزدن! در نتیجه جرم و باکتری بیشتری رو سطح دندون باقی می مونه، التهاب لثه ای (gingivitis) شدید تر میشه، لثه ها و به دنبال لثه ها استخوان احاطه کننده ی دندان ( بافت های پریودنتال) تحلیل می ره و موجب لقی دندون می شه .

( توضیح زیر شکل: این شکل التهاب لثه رو نشون میده

Red: نواحی قرمز رنگ و ملتهب

Swollen: نواحی متورم

Bleed easily: نواحی که موقع مسواک زدن خون میاد )

 

حالا درمان این حالت چیه؟ قدم اول اینه که بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت بشه. مسواک زدن صحیح + استفاده از نخ دندان+ گاهی هم دهانشویه های آنتی باکتریال توصیه میشه.

دومین قدم هم اینه که با مراجعه به دندانپزشک  از وضع سلامتی دهان و دندانتون مطلع بشید. دندانپزشک هم با توجه به وضعیت دهان شما و اینکه در چه زمانی از بارداریتون هستید ( سه ماهه اول،سه ماهه دوم یا سه ماهه سوم) اقدامات لازم رو براتون انجام میده. اصلا نگران نباشید. خیلی از کار های دندانپزشکی به راحتی در دوران بارداری قابل انجام هستند. 

سعی کردم خیلی ساده و ابتدایی توضیح بدم و وارد اصطلاحات علمی نشم. امیدوارم استفاده کنید.

 

 

/ 0 نظر / 44 بازدید