سایش شیمیایی دندان ها

سایش شیمیایی روندی است که در آن مینا( و عاج) به خاطر اسید موجود بر روی دندان ها، از بین می رود. اسیدهایی با منشأ داخلی و یا خارجی. این روند سایش با روندی که توسط اسید ناشی از باکتری های پوسیدگی زا حاصل می شود متفاوت است. بر خلاف پوسیدگی دندان، سایش شیمیایی روی تمام سطوح دندان تأثیر می گذارد.

تماس با اسید به مدت طولانی به از دست رفتن تدریجی مینا می انجامد. در نهایت عاج در تماس با محیط دهان قرار می گیرد و منجر به درد و گاهی موجب مرگ دندان می شود. روند سایش غیرقابل برگشت است و هزینه های گران دندانپزشکی ترمیمی را برای برگرداندن عملکرد و ظاهر دندان می طلبد.

ریسک فاکتورها:

۱- نوشیدنی های "پاپ" (pop)شایع ترین گروه در معرض خطر نوجوانانی اند که نوشیدنی اصلی آن ها "پاپ" است( شامل کوکاکولا، لیموناد، و یا نوشیدنی های گازدار). همه ی نوشیدنی های گازدار اسیدیته ی بالا دارند و به سرعت مینای دندان را حل می کنند. هر چه استفاده بیشتر باشد آسیب هم بیشتر است. افرادی که مایع را در دهانشان می گردانند بیش از همه آسیب می بینند. استفاده از نی از تخریب جلوگیری نمی کند. احتمالا نی ، مشکل را از دندان های قدامی به دندان های خلفی انتقال می دهد.

۲-  آبمیوه های خالص:کسانی که آبمیوه های خالص می نوشند و یا آبمیوه هایی که خیلی اسیدی هستند نوشیدنی اصلی آن هاست، مشکل مشابهی با گروه قبلی دارند.

۳- اختلالات خورد و خوراکبولمی یا استفراغ به خاطر وجود اسید معده موجب تخریب دندان می شود.

توصیه ها:

۱-  بلافاصله بعد از نوشیدن مایعات اسیدی و یا بعد از استفراغ مسواک نزنید. چون بعد از تماس با اسید، مینا نرم می شود. نمک های کسیم بزاق تشکیل می شوند و با گذشت زمان موجب سخت شدن قسمت هایی از مینای دندان می شوند. بنابراین بعد از خوردن مایعات اسیدی دندان هایتان را مس.اک نزنید چون مینای نرم شده بیشتر آسیب می بیند و روند سایش تسریع می گردد.

 ۲- استفاده از نوشیدنی های سالم مثل آب ( آب دارای فلوراید)، شیر، چای و قهوه( بدون شکر)

خلاصه:

۱-  اسید اضافی از نوشیدنی ها و اسید معده موجب از دست رفتن غیرقابل برگشت ساختمان دندان می شود. توصیه: بیشتر از یک بار در روز از مایعات اسیدی استفاده نکتید

۲- از نوشیدنی های سالم بهره ببرید

۳- بعد از استفاده از نوشیدنی های اسیدی نیم ساعت صبر کنید و بعد مسواک بزنید.

منبع: WOODBURY DENTALPRACTICE

/ 3 نظر / 4 بازدید
نسرین

نویسنده دالان بهشت(نازی صفوی) می باشد که کتاب قشنگ دیگه اش(برزخ اما بهشت) می باشد[نیشخند]!!!!!! خودت زحمت میکشی و میری کتابفروشی و میگی : کتاب دالان بهشت رو لطف کنین بدید[چشمک]..این به اون در!!!!!!![نیشخند]....به همون دری که قرار شد بیام زاهدان و پول بدی به من[نیشخند]!!!!!!! کامنتم ههم ثبت شده[عینک]مگه می تونه ثبت نشه؟؟؟؟ جرات نداره[شیطان]!!!!

نسرین

ما با یک پی نوشت خیلی خیلی مهم آپیم[نیشخند]

جراح دیوانه

سلام. اوه اوه چه خبر. علمی .... با علم . مفید برای اجتماع چه طوری. پس بگو جاهای با کلاس مطلب می نوشتی که اینجارو آپ نمی کردی....!!! خوبی.. نکته خوبی بود و من نمی دونستم که بعد استفراغ نباید مسواک زد.جالب بود.[نیشخند]