5 عقیده غلط در مورد واکسن های دوران کودکی

واکسن های دوران کودکی، کودکان را از طیف وسیعی از بیماری های جدی مصون می دارد. با این وجود ممکن است از مزایا و یا خطرات این واکسن ها متعجب شوید. عقاید غلط شایع در مورد واکسن های دوران کودکی و حقایق پنهان در پس آنها را ببینید:

عقیده غلط: واکسن ها ضروری نیستند

حقیقت:  واکسن های دوران کودکی بدن را از طیف وسیعی از بیماری های جدی یا بیماری های  جنینی بالقوه حفظ می کنند، مانند دیفتری، سرخجه، سرخک، مننژیت، فلج اطفال، کزاز و سیاه سرفه. اگر این بیماری ها ناشایعند به این خاطر است که واکسن ها به وظیف خود عمل می کنند. اگر نرخ ایمنی سازی پایین بیاید ، بیماری های پیشکیری شده توسط واکسن ممکن است بار دیگر رواج پیدا کنند.

 

عقیده غلط: اثرات جانبی واکسن خطرآفرین است

حقیقت: هر واکسنی می تواند اثرات جانبی داشته باشد. معمولاً این اثرات جانبی خفیف هستند مثل تب خفیف، قرمزی و تورم و درد در محل تزریق. بعضی از واکسن ها موجب سردرد موقتی، بی حالی، خستگی یا کاهش اشتها می گردند. به ندرت یک کودک واکنش های آلرژیک شدید یا اثرات نورولوژیکی را از خود نشان می دهد. مثل شوک. گرچه این اثرات جانبی نادر نگرانی محسوب می شوند اما واکسن ها بسیار ایمن تر از بیماری هایی هستند که از آنها پیشگیری می کنند.

البته واکسن ها برای کودکانی که آلرژی شناخته شده نسبت به یک واکسن خاص دارند تجویز نمی شود. همین طور هم اگر کودک شما واکنش  تهدیدکننده حیات به یک واکسن خاص نشان می دهد دوزهای اضافی از آن واکسن به کودک داده نمی شود.

 

عقیده غلط: واکسن موجب اوتیسم می شود.

حقیقت: برخلاف جدال هایی که در بالا ذکر گردید، محققان تا کنون ارتباط روشنی بین اوتیسم و واکسن های دوران کودکی پیدا نکرده اند. گرچه نشانه های اوتیسم ممکن است همزمان با تزریق یک واکسن خاص مثل واکسن سرخک، سرخجه و اوریون (MMR) دیده شود.

 

عقیده غلط: واکسن ها خیلی زود تزریق می شوند.

حقیقت: واکسن های دوران کودکی از بسیاری از بیماری های جدی یا بیماری های بالقوه جنینی جلوگیری می کنند. واکسیناسیون زودهنگام، که گاهی درست بلافاصله بعد از تولد کودک تزریق می شود ، ضروری است چون احتمال بیماری در کودکان با سن خیلی کم بیشتر است و پیچیدگی های بیشتری دارد. اگر واکسن زدن را زمانی انجام دهید که کودک بزرگتر شده است، زمان را از دست داده اید.

 

عقیده غلط: حذف واکسن های خاص مشکلی ایجاد نمی کند زمانی که به ایمنی مطمئن هستیم.

حقیقت: عموماً حذف واکسن ایده خوبی نیست. این موجب می شود که کودک شما در مقابل بیماری های بالقوه ی جدی آسیب پذیر باشد. این مسأله را در نظر داشته باشید که در کودکانی که نمی توانند واکسن های خاصی را به دلایل پزشکی دریافت کنند یا آنهایی که به بعضی از واکسن ها پاسخ نمی دهند، تنها راه حفاظت از بیماری های پیشگیری شده با واکسن، ایمنی افراد در تماس با آن کودک است.

مترجم: بارون

منبع: www.msn.com

/ 1 نظر / 9 بازدید
نیلوفر

کجایی دکتر جان ؟! .. خیلی دیر به دیر آپ می فرمایید [لبخند]